generator sinus

Prosty mini generator sinusa

rev1Jakże sexowny przebieg dla każdego elektronika!
Generator o częstotliwości ~1kHz może przydać się w dziwnych sytuacjach, więc warto choćby w celach zabicia nudy złożyć 😀 Może nie tyle nudy lecz aby oderwać się od życia i znów posiedzieć w elektronice 🙂
Prosta konstrukcja na dwóch tranzystorach BC547 lub podobnych bipolarach npn, z niewielką regulacją amplitudy.

Generator sinus

Autor

Tomasz

Pasjonat elektroniki linuxa i programowania w C. Użyszkodnik linuxa głównie Debiana lecz i pochodnych oraz od jakiegoś czasu OpenSuse. Naukowo inżynier elektronik, technik informatyk. W wolnych chwilach gram na gitarze ;)

3 myśli na temat “Prosty mini generator sinusa”

  1. Brawo podoba mi się schemat tego generatorka, ale dlaczego Pan nie podał napięcia zasilającego. Próbowałem wyliczyć ze wzoru mając dane opornika zasilającego led i dane led (nie wiadomo jako kolor led miał Pan na myśli), ale wyszło ok 7 V, lecz mi to napięcie nie pasuje. Nie zamierzam wchodzić w szczegółowe obliczenia na podstawie danych z układu.

  2. Układ stosowany od zarania dziejów elektroniki polprzewodnikowej. Działanie będzie zależyć od wzmocnienia prądowego tranzystora, ponadto napięcie zasilania będzie wpływać na częstotliwość. Jeśli ma mieć lepsze parametry to lepiej zrobić generator z mostkiem Wiena-Robinsona, działa praktycznie od razu, schematy do znalezienia w sieci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s