Regulowany zasilacz stabilizowany – część 2 – projekt schematu blokowego

Podstawową sprawą w każdej konstrukcji elektronicznej jest schemat blokowy. Po sprecyzowaniu założeń parametrów i konstrukcji łatwiej jest to zrobić. Przejdźmy zatem do konkretów.

Podstawowym elementem jest zasilanie i część zabezpieczająca pierwotną stronę zasilacza. Transformator wyłącznik napięcia przed transformatorem i bezpiecznik to pierwsza z rzeczy która trafi na schemat blokowy.
Napięcia zmienne ze strony wtórnej transformatora trafiają na dwa moduły analogowe, na których znajduje się prostownik filtracja i analogowa część stabilizatora z tranzystorami końcowymi. Znajdują się tam też przetwornice do zasilania wzmacniaczy operacyjnych oraz części cyfrowej.

Stabilizowane napięcia z kanałów idą do modułu wyjściowego z zamocowanymi złączami bananowymi na panel. Mogą się tam też znaleźć rezystory do pomiaru spadku napięcia i przeliczania na prąd oraz przekaźniki załączające różne tryby pracy zasilacza.

Część cyfrowa połączona jest z modułami analogowymi aby sterować ich parametrami(prąd napięcie i włączenie pracy) oraz jako że będzie na panelu przednim, odpowiedzi analogowe – w postaci sygnalizacji diodami – tego w jakim trybie działa moduł. Do części cyfrowej podłączony jest też moduł wyjściowy aby sterować trybem pracy zasilacza(równoległy, szeregowy, symetryczny)
SCHEMAT POLACZEN

Przy takim stanie rzeczy możemy zacząć brać się do pracy.

W następnej części zajmiemy się doborem zasilacza do naszej aplikacji.

Reklamy

Autor

Tomasz

Pasjonat elektroniki linuxa i programowania w C. Użyszkodnik linuxa głównie Debiana. Naukowo inżynier elektronik, technik informatyk. Posiadam też uprawnienia SEP. W wolnych chwilach konstruuję i naprawiam urządzenia elektroniczne a także projektuję płytki PCB.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s