Regulowany zasilacz stabilizowany – część 3 – dobór transformatora

W zasilaczu podstawową sprawą jest zasilanie. Aby otrzymać zadane parametry konstrukcji musimy zadbać o dobry transformator.

Nie kupujmy starych transformatorów gdyż często emalia na uzwojeniach niszczeje i powoduje zwarcia – pod obciążeniem może się zagotować i zacząć dymić… Kolejną sprawą jest wybranie czy transformator ma być toroidalny czy na zwykły. Z doświadczenia wiem, że transformatory toroidalne podają sztywniejsze napięcie – to znaczy, że pod obciążeniem ich napięcie wyjściowe spada relatywnie mniej niż w transformatorze tej samej mocy tylko zwykłym.
Ilość uzwojeń – w założeniach stwierdziliśmy że potrzeba nam dwóch kanałów i to odseparowanych, więc potrzeba co najmniej dwóch uzwojenia w transformatorze. Jeżeli będzie możliwość aby transformator miał więcej uzwojeń np. kilka nisko napięciowych, z pewnością przydadzą się do zasilania np. wentylatora wyciągającego ciepło, czy też dobudowania trzeciego kanału ze stałym napięciem 5V. Niestety cena transformatorów posiadających więcej niż 2 uzwojenia wzrasta, przyjmę że posiadamy transformator o dwóch uzwojeniach.
Napięcia – wedle założeń zakres napięć regulowany od 0 do 22V nakazuje nam kupić transformator o napięciu co najmniej 24V AC. Jest to  wartość katalogowa napięcia na uzwojeniu transformatorów co na pewno pozwoli dobrać konkretny transformator.
Zakres prądu regulowany od 0,1 do 2,5A mówi że na jednym uzwojeniu powinniśmy mieć około 3A aby zapewnić stałą pracę w całym zakładanym zakresie prądów.
Podsumowując transformator toroidalny 2x24V AC około 2x3A  czyli moc całego transformatora około 150W lub więcej.

Reklamy

Autor

Tomasz

Pasjonat elektroniki linuxa i programowania w C. Użyszkodnik linuxa głównie Debiana. Naukowo inżynier elektronik, technik informatyk. Posiadam też uprawnienia SEP. W wolnych chwilach konstruuję i naprawiam urządzenia elektroniczne a także projektuję płytki PCB.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s