zasilacz regulowany laboratoryjny

Regulowany zasilacz stabilizowany – część 5 – projekt płytki i montaż modułu analogowego

Zasymulowany projkt powstał w prototypie i działa! W takim razie zaprojektowałem płytki i złożyłem, zobaczcie co powstało…
Prototyp jak zawsze powstał bardzo szybko i profesjonalnie – karta pomiędzy przewodami by nie zrobić zwarcia 😀
prototyp

Pierwsza wersja płytki wyglądała jak na obrazku poniżej, i było to praktycznie odwzorowanie prototypu na laminacie, lecz popełniłem kilka błędów takich jak odległości między ściekami i zbyt wąskie ścieżki prądowe – przez co przy testowaniu się przepaliły.

proto2

Zauważyłem też że potrzebna jest możliwość całkowitego wyłączenia wyjścia zasilania – najprościej przekaźnik, a także wyprowadzenie złącz do pomiaru prądu i napięcia, stąd też kolejna wersja płytki posiada już te wszystkie poprawki.

Do poprzedniej wersji dodałem też więcej miejsca dla kondensatorów filtrujących napięcie tuż za mostkiem Graetza – 2 x 2200uF – oraz kondensatory przy układach stabilizatorów LM7805 i LM7812 po to by się nie wzbudzały.
pcb

pcb2

schematic

Zdjęcia ze składania zamieszczam poniżej. Warto wspomnieć że wszystkie tranzystory muszą posiadać izolację od radiatora – w postaci podkładek mikowych lub silikonowych. Dzięki nim nie nastąpią zwarcia pomiędzy elementami o metalowych „pleckach”.

1 2 3 4 5-mika

Panie! A dlaczego Pan masz tyle dziurek na tym radiatorze??? Z prostego względu – nie jedną konstrukcje on chłodził 😀

Pliki z mozaiką ścieżek schematem i spisem elementów

 

Autor

Tomasz

Pasjonat elektroniki linuxa i programowania w C. Użyszkodnik linuxa głównie Debiana lecz i pochodnych oraz od jakiegoś czasu OpenSuse. Naukowo inżynier elektronik, technik informatyk. W wolnych chwilach gram na gitarze ;)

2 myśli na temat “Regulowany zasilacz stabilizowany – część 5 – projekt płytki i montaż modułu analogowego”

    1. Tak, to będą dwa zasilacze w jednej obudowie. A drabinka to złożenie 10 rezystorów o wartości 10 Om i tolerancji 1% równolegle – dzięki temu uzyskałem rezystor o tolerancji 1% i maksymalnej mocy
      10szt * 0,25W = 2,5W
      Taki rezystor w miarę precyzyjny i o takiej mocy trudno dostać w popularnych sklepach w niskiej cenie. Fakt, można zastosować rezystor mniejszy, np 0,1 Om i o tolerancji 1% albo i nawet 0,1%, lecz pomiar napięcia na nim wymagałby specjalizowanego wzmacniacza operacyjnego na przykład AD8217 by móc poprawnie zczytać napięcie chociażby przetwornikiem ADC w popularnych mikrokontrolerach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s