Zasilacz Symetryczny Stabilizowany +/-12V

Dziś przedstawiam popularną konstrukcje zasilacza symetrycznego o wydajności prądowej 170mA na szynie + i – 12V. Jest to bardzo przydatny zasilacz przy uruchamianiu konstrukcji analogowych na wzmacniaczach operacyjnych czy też generatorów, ze względu na niski poziom szumów zasilania.

Konstrukcja znana jest od lat, i opiera sie na stabilizatorach liniowych z rodziny 78xx i 79xx w moim przypadku stabilizatorów 7812 i 7912. Przy tak niskich prądach rzędu maksymalnie 200mA straty na układach stabilizujących nie przekraczają 400mW. schematTransformator którego numer znajduje się na zdjęciach poniżej posiada 2 uzwojenia wtórne o wartości 12V AC, co po wyprostowaniu i przefiltrowaniu daje około 14,5V co zdecydowanie wystarcza w tej aplikacji.

pcb

Aplikacja opiera się na schemacie ze specyfikacji technicznej producenta, lecz dla osób które jej nie znają omówię ją.
Napięcie sieciowe 230V poprzez bezpiecznik trafia na uzwojenie pierwotne transformatora. imgp7955Bezpiecznik chroni transformator przed spaleniem uzwojenia, w przypadku nadmiernego obciążenia ze strony wtórnej.
Na stronie wtórnej znajdują się dwa uzwojenia. Napięcie poprzez bezpieczniki trafia na mostek Graetza na którym napięcie jest prostowane. Napięcie stałe jest filtrowane na kondensatorach C1 i C2. imgp7958Przefiltrowane trafia na układy U1-  LM7812 – stabilizator napięcia dodatniego oraz U2 – LM7912 – stabilizator napięcia ujemnego względem punktu masy(GND). Kondensatory C3-C6 są zalecane przez producenta w celu zmniejszenia szumów oraz w celu zapobiegania wzbudzaniu się układów. Następnie napięcie trafia na wyjście.
imgp7959Diody D1 i D2 chronią stabilizatory przed wpływem prądu od strony wyjścia. Jeśli na wyjście trafi prąd spolaryzowany wstecznie, ominie układ nie uszkadzając go. Są stosowane także z powodu że na wyjściu stabilizatorów może wystąpić napięcie większe niż na wejściu – np gdy będziemy ładować ogniwa, a podłączymy je przed uruchomieniem stabilizatorów. imgp7957Dzięki nim, stabilizatory nie ulegną uszkodzeniu. Diody D3 i D4 chronią przed podłączeniem układów z odwrotną polaryzacją niż określona oraz chroni przed zwarciem .
Na zdjęciach znajduje się stara wersja układu, wersja poprawiona jest ukazana na schemacie i płytce PCB oraz w plikach do wydruku.

Cena konstrukcji to około 20zł , połowa z niej to transformator.

Płtytka PCB do wydruku

Reklamy

Autor

Tomasz

Pasjonat elektroniki linuxa i programowania w C. Użyszkodnik linuxa głównie Debiana. Naukowo inżynier elektronik, technik informatyk. Posiadam też uprawnienia SEP. W wolnych chwilach konstruuję i naprawiam urządzenia elektroniczne a także projektuję płytki PCB.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s